ZKS Stilon Gorzów


BRYDŻ SPORTOWY

Sekcja brydża sportowego działała w strukturach ZKS Stilon dwadzieścia sześć lat. Oficjalnie została założona w 1963 r., ale już dwa lata wcześniej entuzjaści tej dyscypliny sportu spotykali się w Zakładowym Domu Kultury Chemik i walczyli w rozgrywkach klasy A, zdobywając nawet wicemistrzostwo grupy zachodniej. Barw Stilonu bronili wówczas: Wawrzyn Andrejew, Jan Sulisz i Zdzisław Waloszek. Z czasem dołączyli do nich następni: Jerzy Homa, Kazimierz Górski, Wincenty Michalak, Przybyłka, Morawski, Lastowski, Cebeliński, Budźko, Ludomir Socha, Czesław Czekan, Henryk Brzozowski i Edward Stylski.

W 1965 r. brydżyści Stilonu awansowali do zielonogórskiej ligi okręgowej, zaś dwa lata później podjęli, bezskuteczną jednak, próbę wejścia do II ligi, zajmując drugie miejsce w finale eliminacji. Również w kolejnym roku próbowali wynieść stilonowski brydż na wyższy poziom, lecz trudności finansowe uniemożliwiły im realizację tego planu. Jedyny poważniejszy sukces osiągnęli w tym okresie (1971 r.) Kazimierz Górski i Bernard Koktysz, którzy zajęli dziewiąte miejsce w finale MP par. Rywalami Stilonu w lidze okręgowej były np. Zakłady Mechaniczne Ursus, PSS Społem, Gozamet, "Ziemia Lubuska", TKKF "Czak 66" i Budowlani Gorzów, PUBR Międzyrzecz, Celuloza Kostrzyn, PDK Skwierzyna, z kolei w klasie A występowały rezerwy, obok ZM Ursus II, Melioracji, Domu Kultury Kolejarz i LZS-u Lipki Wielkie.

Imprezy organizowane przez sekcję brydżową ZKS Stilon odbywały się w ZDK Chemik, zakładowym klubie NOT, Klubie Techniki i Racjonalizacji ZWCh, oraz w Liceum Pedagogicznym.

Przez kolejne lata sekcja ta nie zanotowała większych osiągnięć. Zespół Stilonu występował w połowie lat 80-tych w gorzowskiej "okręgówce", a następnie w trzeciej lidze, mając za rywali Celulozę Kostrzyn, MOK Myślibórz, Budowlanych II Poznań, a potem między innymi Wartę i Ogniwo Gorzów, Czarnych Szczecin, Kopernika Poznań, Spójnię Stargard, Flotę Świnoujście, KSM Kołobrzeg.

W zawodach ligowych oraz indywidualnych startowali wówczas między innymi: Stanisław Górski, Marek Gościniak, Jerzy Grzelak, Grzegorz Zdanowicz, Zdzisław Świętek, Wiesław Żegilewicz, Stanisław Migdał i Zygmunt Stachowiak. Para Migdał-Świętek wygrała turniej w Mariańskich Łaźniach, a Górski i Stachowiak zwyciężali w Poznaniu i Warnie. Od 1990 roku brydż sportowy uprawiano jedynie w Zakładowym Ognisku TKKF.

Ekipa pod nazwą TKKF Stilon - DK Kolejarz zajmowała między innymi następujące lokaty: czwartą w klasie okręgowej (1998), pierwszą w klasie okręgowej (1999), dwunastą i czternastą w III lidze poznańskiej (2001-02).