ZKS Stilon Gorzów


SIATKÓWKA kobiet

Sekcja siatkówki kobiet została założona w klubie oficjalnie w 1951 r., wtedy też zawodniczki z GZWS wzięły udział w rozgrywanych w czerwcu mistrzostwach miasta, gdzie zajęły czwarte miejsce po porażkach z Kolejarzem, SKS LO i SKS przy Liceum Odzieżowym. "Niebiesko-białe" startowały też na turnieju PRZZ o mistrzostwo powiatu, mając za rywali drużyny Kolejarza i Ursusa, w wojewódzkich mistrzostwach ZS Włókniarz, zajmując drugą lokatę za drużyną z Nowej Soli, oraz w zawodach z okaji Światowego Tygodnia Młodzieży.

Oficjalne występy w klasie A panie rozpoczęły dopiero 20 grudnia 1953 roku meczem z gorzowskim Kolejarzem. W pierwszym sezonie uplasowały się one na trzeciej pozycji w jednej z grup, zaś w 1954 roku zajęły z jedenastoma wygranymi i trzema porażkami ponownie trzecią lokatę - rywalkami były wtedy drużyny Warty Gorzów, LZS Czerwieńsk, Włókniarza i Zastalu Zielona Góra, Startu Nowa Sól, Spójni Zielona Góra oraz Włókniarza Żary.

Natomiast w 1955 r., po wyeliminowaniu drużyn z Poznania, Szczecina i Wrocławia znalazły się w finale Centralnej Spartakiady Zrzeszenia Sportowego Unia, gdzie zdobyły brązowy medal ustępując zespołom z Łodzi i Kielc. W początkowych latach w zespole grały między innymi: Janina Gubarewicz, Leokadia Lużyn, Skraińska, Bornak i Michalczyk.

Fot. archiwum.

W tym okresie trudno było liczyć na poważniejszy rozwój sekcji siatkówki pań, gdyż w zespole grały głównie uczennice szkół średnich, które po zdaniu matury albo wyjeżdżały na studia, albo podejmowały pracę zawodową. Z tego między innymi powodu nastąpiło zawieszenie działalności zespołu. Najbardziej znanymi siatkarkami w krótkiej historii sekcji były: Maria Łużyniecka, Zofia Michalska, Janina Bach, Zofia Mieszczańska, Stanisława Pełka i Krystyna Sulikowska.

Statystyki