ZKS Stilon Gorzów


SKOKI DO WODY

Prekursorem skoków do wody w ZKS Stilon był Mieczysław Zagórski - pływak Unii, uczestniczący w latach 1952-54 w konkursach skoków z trampoliny i wieży. Jako odrębna sekcja, sport ten pojawił się w ZKS Stilon w listopadzie 1974 r., a to za sprawą przyjazdu do Gorzowa dwóch utalentowanych skoczków - Ryszarda i Marka Łobożewiczów, oraz trenera Tadeusza Budka - byłego reprezentanta Polski.

W 1975 r. trwała akcja naborowa i szkolenie od podstaw. Jedynie doświadczeni bracia Łobożewiczowie uczestniczyli w kilku imprezach. Ryszard zajął 3. m-ce w "Pucharze Zwycięstwa" w Warszawie i 7. m-ce w "Pucharze Przyjaźni" w Berlinie, zaś Marek - piątą lokatę w zawodach w stolicy NRD.

Z grupy naborowej największe postępy zrobiła Ewa Kucińska, która w lipcu 1976 r. zajęła I (w skokach z trampoliny 3-metrowej) i II miejsce (w skokach z wieży) na Mistrzostwach Polski juniorów. W tych samych konkursach Ryszard Łobożewicz zajął odpowiednio I i III lokatę.

Ponadto R. Łobożewicz uplasował się na 4. miejscu w Halowych Międzynarodowych MP zawodników klasy I, oraz na 5. miejscu w Mistrzostwach Europy Juniorów w Oslo, a M. Łobożewicz zdobył w Halowych Międzynarodowych MP drugie m-ce wśród zawodników klasy II. Z kolei w młodszych kategoriach wiekowych wyróżniali się Jarosław Fabian, Izabela Machnacz i Małgorzata Łukaszewicz.

Jesienią 1976 r. bracia Łobożewiczowie powrócili do Warszawy, a w 1977 r. wyjechał także trener Budek. Wraz z nim opuściła Gorzów Ewa Kucińska (późniejsza wielokrotna mistrzyni Polski i uczestniczka IO w Moskwie w 1980 r.) i kilka innych zawodniczek. Wkrótce sekcja skoków do wody przestała istnieć. Trenerami tej podsekcji byli Jan Zborowski i Edward Smolarczyk.

Bibliografia:
"Stilon Gorzowski"
"Gazeta Gorzowska"
"Gazeta Lubuska"
"Sport w województwie gorzowskim 1975-1990" - B. Woltmann
"Zarys historii sportu w Gorzowie 1945-1997" - B. Woltmann
"Kultura fizyczna w województwie gorzowskim" - J. Gaj, A. Natanek
źródła własne