ZKS Stilon Gorzów


TENIS STOŁOWY

Działalność sportową w zakresie tenisa stołowego prowadzono już w klubie krótko na początku lat pięćdziesiątych, miała ona jednak charakter typowo rekreacyjny. Wiadomo, że w marcu 1950 roku drużyna przegrała ze Stalą Gorzów 3:6, a następnie pokonała KS Tor Gorzów 8:1, a także wzięła udział w drużynowych mistrzostwach miasta, z udziałem Kolejarza, Budowlanych oraz Ogniwa Gorzów. W kadrze zespołu znajdowali się wówczas: Zbigniew Hanzel, Gałka, Lewicki, Marian Skrzypek, Jerzy Kukawski, Romuald Olejnicki, Feliks Czubak, Henryk Olszewski, Jerzy Amsterdamski, Janina Malinowska, oraz zawodnicy innych sekcji, jak Pańczak, Liszewski, Kołodziejski, Duszka, Bobryk. Ponadto ... piłkarze Unii, grający także jako pingpongiści - Rudolf Rak i Jerzy Peterek zdobyli mistrzostwo Gorzowa w grze podwójnej w 1953 roku, a Antoni Gebur był czwarty indywidualnie. Opiekunem drużyny był wówczas Marian Przybył.

Krótko, przez dwa sezony (1951/52 i 1952/53), zespół Włókniarza/Unii startował w lidze wojewódzkiej, mając za rywali drużyny Włókniarza, Stali, Ogniwa Zielona Góra, Kolejarza Gorzów, Spójni Żary, Kolejarza Zbąszynek, Spójni Międzyrzecz, Budowlanych Lubsko, Kolejarza Żagań, Kolejarza Sulechów, oraz Domu Harcerza Gorzów.

Prawdziwą sekcję utworzono dopiero w okresie dynamicznego rozwoju tej dyscypliny w Gorzowie. W 1963 r. przeniesiono bowiem do Gorzowa z Zielonej Góry Okręgowy Związek Tenisa Stołowego. Nastąpiła wówczas aktywizacja działalności organizacyjnej i szkoleniowej. W mieście nad Wartą funkcjonowały wówczas sekcje w klubach: Admira, Warta i Jedwab.

W 1965 r. ZKS Stilon przejął sekcję i zawodników z ZKS Jedwab, działającego przy Zakładach Przemysłu Jedwabniczego Silwana, wraz z miejscem w lidze międzywojewódzkiej poznańsko-zielonogórskiej. Pierwsze spotkania pingpongiści Stilonu rozgrywali ze Stomilem Poznań (2:9) i Stellą Gniezno (3:8), a cały sezon 1965/66 zakończył się zdobyciem pięciu punktów na osiemnaście meczów. W kolejnym cyklu rozgrywek - z udziałem zespołów wrocławskich (Ślęza, Burza i AZS Wrocław, Unia Wałbrzych), poznańskich (Stomil i San Poznań, Piast Ostrzeszów, Stella Gniezno) i zielonogórskich (Warta Gorzów, Gwardia Zielona Góra, Olimpia Lubsko) - Stilon zajął czwarte miejsce premiowane walką w turnieju półfinałowym o wejście ... do ekstraklasy. Na turnieju w Gorzowie bracia Janusz, Ryszard i Zbigniew Kulczyccy wzmocnieni Jadwigą Andruszewską po porażce z MZKS Orzesze 5:6 i wygranej ze Zjednoczonymi Pabianice 6:3, w decydującym o awansie meczu, ulegli niestety Stali Stalowa Wola 0:6 i ponownie musieli grać w lidze MW. W sezonie 1967/68 zajęli w niej siódmą lokatę, a w sezonie 1968/69 wycofali się po pierwszej rundzie spotkań. W drużynie pingpongistów Stilonu grali także: Grzegorczyk, Streich, Wawrzyniak, Bąkowska, Bobela, Kuźmicka i Zielińska.

Fot. "Gazeta Lubuska".

W towarzyskich spotkaniach niebiesko-biali grali między innymi z reprezentacją Szczecina (5:11), tamtejszą Arkonią (9:7), Spartą Gryfice (9:7), kadrą narodową juniorów (1:5), oraz Motorem Eisenhuttenstadt (8:1). Juniorzy gorzowscy byli mistrzami województwa, a na mistrzostwach Polski zajęli drużynowo dziewiąte miejsce. W sezonie 1965/66 w klasie A grała nawet drużyna rezerw Stilonu, rywalizując z ekipami z ... Dąbrówki Wlkp., Przybyszowa, Jasienia, Wschowy, czy Lipek Wielkich.

Ponadto w omawianym okresie kibice cieszyli się z indywidualnych sukcesów. Zbigniew Kulczycki zajął 8. miejsce w MP seniorów, a Andrzej Gryczan został mistrzem kraju w kategorii młodzików. Do tego Włodzimierz Kozłowski zajął dziesiąte miejsce w ME młodzików w Leningradzie (1968 rok).

Stilonowcy korzystali z gościnności Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Dąbrowskiego, oraz Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Towarowej, trenując, oraz rozgrywając tam pojedynki ligowe. W styczniu 1969 roku, wobec kłopotów finansowych, sprzętowych i lokalowych, zlikwidowano sekcję, zaś zawodnicy i trenerzy przeszli do KKS Warta. Najbardziej znanym działaczem sekcji był jej kierownik Henryk Wojciechowski.

Warto dodać, że w 1988 roku w hali Stilonu przy ulicy Czereśniowej odbył się mecz Superligi tenisa stołowego, pomiędzy Polską (Grubba, Kucharski, Molenda, Szymanelis, Bilska) a Czechosłowacją, wygrany przez biało-czerwonych 4:3. Cztery lata później w Gorzowie walczyły też drużyny kobiece Polski i Rumunii, wygrały rywalki 4:1.

Statystyki