ZKS Stilon Gorzów


TENIS ZIEMNY

Pierwszym śladem tenisa ziemnego w "Stilonie" jest wzmianka o turnieju o Puchar MKKFiT dla niezrzeszonych, który odbył się we wrześniu 1968 roku, i który zakończył się wygraną drużyny reprezentującej ZWCh (Hanna Bodziak, Jan Solecki, Bogdan Lotko) po pokonaniu 7:2 "Tramwajarza". Natomiast oficjalnie sekcja wyczynowa tenisa ziemnego powstała na przełomie 1975/76 roku i początkowo obejmowała drużynę seniorów, juniorów i dzieci. Jednakże brak sukcesów w pierwszej fazie działalności i skromna baza treningowa spowodowały, że przyjęta została koncepcja "pracy od podstaw", czyli szkółki tenisowej. W tym czasie "stilonowcy" wynajmowali korty w Parku Słowiańskim, potem grali już na własnych obiektach w Parku Kopernika oraz obok hali przy ulicy Czereśniowej.

W 1979 r. w tabelach Polskiego Związku Tenisowego znalazło się już ośmiu młodych zawodników, zaś w zajęciach brało udział około pięćdziesięciu adeptów "białego sportu". Trenerem był wówczas Lech Radziemski, a pomagali mu tacy instruktorzy, jak: Jadwiga Dacka, Józef Tumielewicz, Aleksandra Zielewicz i Tadeusz Gronowski. W zespole, który występował wówczas w lidze markoregionalnej, grali: Lech Radziemski, Jerzy Wierchowicz, Andrzej Wierchowicz, Marek Jastrzębski, Dariusz Rudziński, Marian Moździerz, Robert Stano, Janusz Rudziński, Wojciech Nowak, Dorota Dobrzyńska, Marlena Ruta, Marek Cinal, Aleksandra Zielewicz oraz Joanna Jutkiewicz. W tym czasie sekcją opiekował się Wydział Automatyki ZWCh Stilon.

Do 1980 r. gorzowskie sekcje tenisa ziemnego - obok Stilonu także krótko działająca sekcja przy GPT "Warta-Tourist", należały do Okręgowego Związku Tenisowego w Poznaniu. W styczniu 1981 r. rozpoczął działalność OZT w Gorzowie. Zanotowano pierwsze osiągnięcia - między innymi okręg gorzowski został w 1985 r. sklasyfikowany na trzynastym miejscu w Polsce. ZKS Stilon zaczął się z kolei wspinać po klubowej drabinie klasyfikacyjnej (1981 - 42. m-ce, 1982 - 31., 1983 - 19., 1984 - 27.), aż w 1985 r. zajął najwyższą w historii sekcji, osiemnastą lokatę na 92 zarejestrowane w kraju kluby.

Ośmiokrotnie (1981-88) Stilon podejmował próby awansu do II ligi, wygrywając w eliminacjach między innymi 9:0 ze Stalą Pleszew, 8:1 z AZS-em Poznań, 7:2 z Olimpią II Poznań, 6:3 z Górnikiem II Bytom, 7:2 z Piastem Brzeg, 8:1 z Victorią Częstochowa, 5:4 z Radomiakiem, czy 5:4 z Avią Świdnik i przegrywając w finałach po 4:5 z AZS Olsztyn i Olszą Kraków.

Indywidualnie o dużym sukcesie mogli mówić: Dariusz Kupczak, który w 1981 r. awansował do finału Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży; oraz Wojciech Gawroński i Robert Tarasewicz - zdobywcy brązowego medalu w deblu na OSM w 1984 r. Wśród seniorów czołowym zawodnikiem był w tym okresie Jan Zborowski, trzynastokrotny mistrz okręgu. W latach 1984-88 w rozgrywkach o wejście do II ligi w drużynie Stilonu występowali: siostry Ida i Kinga Laudańskie, Jakub Tołkacz, Dorota Gawrońska, Tomasz Zarzycki, Jerzy Wierchowicz, Maciej Karmelita, Marcin Denes, Jerzy Oleśniewicz, Roman Bunda, Marcin Szustak, Justyna Kolanoś i Daniel Tumala. W 1989 roku rozegrano na kortach w Gorzowie mecz międzynarodowy, w którym oparta o tenisistów Stilonu reprezentacja miasta zremisowała 8:8, a następnie pokonała 12:4 Frankfurt n/O.

Po 1985 r. nastąpił regres organizacyjny, obniżeniu uległ też poziom sportowy (1986 - 22. miejsce w kraju, 1987 - 39., 1988 - 33., 1989 - 37., 1990 - 33., 1991 - 23,. 1992 - 52.). Działalność ograniczono w zasadzie do szkolenia dzieci i młodzieży, stąd też trenerzy mogli się cieszyć jedynie z udanych występów młodych gorzowian w licznych młodzieżowych turniejach i dosyć wysokich lokat na listach PZT.

Do czołowych działaczy sekcji tenisa ziemnego w latach 70-tych i 80-tych należeli: Franciszek Grzeszczak, Ludwik Rodziewicz, Paweł Gaca oraz Romuald Sadowski.

Fot. "Stilon Gorzowski".

Lata dziewięćdziesiąte nie przyniosły dalszego rozwoju sekcji, a niemal cały ciężar jej finansowania spadł na barki rodziców pragnących, by ich dzieci trenowały tę piękną, choć "elitarną" dyscyplinę. W okresie tym w kadrze zespołu znajdowali się między innymi: Tomasz Zarzycki, Maciej Bronisz, Sylwia Koper, Joanna Dudek, Sylwia Stańczyk, Magda Brussy, Patryk Borkowski, Anna Piwowarczyk, Iwona Kukiełka, Maciej Grams, Andrzej Gronowski, Piotr Brudło, Sławomir Turek, Konrad Jasiński, Łukasz Gruszczyński, Piotr Bałabuch, Michał Krzywulski, Bartosz Wargin, Waldemar Golubski, Katarzyna Gajda, Denis Rose, Mariusz Cepeniuk, Rafał Strzałkowski, oraz Jędrzej Sulmowski. Trenerami byli Aleksandra Zielewicz i Jakub Tołkacz, a działaczami sekcji Alfred Wargin i Ryszard Bronisz. Bazę sportową stanowiły korty przy hali ZKS Stilon, oraz w Parku Kopernika, a także sala sportowa w SP 3. Młodzi zawodnicy gorzowscy grali między innymi w lidze młodzieżowej makroregionu północno-zachodniego, z takimi drużynami jak Posnania czy GTK Gniezno.

Warto dodać, że w Stilonie rozpoczynał szkolenie tenisowe Robert Godlewski, jedyny gorzowianin, który zaistniał na listach rankingowych ATP (najwyższe 507. miejsce), uczestnik wielu zawodów, zwycięzca turnieju w Poznaniu, finalista turniejów w łotewskiej Jurmali oraz w Mexico City, mistrz Polski z 2014 roku, i brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Europy, jako zawodnik AZS-u Poznań.